/.../on igas surmas
sama palju sünde
kui meres vett
ja taevas saladust/.../   

                        Juhan Viiding


Tuhastamismatuse korraldamiseks on mitmeid võimalusi.

Kõige levinum ja lihtsam viis on ärasaatmistseremoonia korraldamine Tartu Krematooriumi kabelis. Lahkunuga jäetakse hüvasti kirstu juures. Kõne, muusika, küünlad, kirst kabelis – eesti traditsiooniline ärasaatmistalitus. Tseremoonia lõppedes toimetatakse kirst kabelist ja leinajad lahkuvad matmispaigale lilli viima või otse peielauda. Urn antakse lähedastele üle umbes nädal pärast talitust. Urni matmine pereplatsile või mujale toimub pereringis – teist korda suurt seltskonda kokku kutsuma ei hakata.

Teine võimalus on korraldada tseremoonia urniga – lahkunu tuhastatakse ja tema põrmuga urn on paigutatud krematooriumi kabelisse. Toimub traditsiooniline ärasaatmistalitus, mille järel viiakse urn kalmistule ja maetakse maamulda. Sellisel moel korraldatud kombetalitusi oleme korraldanud ka välismaal tuhastatud lahkunu maiste säilmetega.

Ärasaatmistseremoonia võib toimuda ka mujal: kodukalmistu kabelis, kirikus, töökohas, kodus või mujal. Sellisel juhul tuleb soetada hauamatuse kirst või tellida krematooriumist esinduslik rendikirst ja see toimetatakse koos lahkunuga soovitud kohta. Tseremoonia lõppedes asetatakse kirst lahkunuga krematooriumi auto peale ja saadetakse teele. Leinajad lähevad peielauda. Urn lahkunu tuhaga antakse lähedastele üle umbes nädal pärast talitust.

Lahkunu transport ööpäevaringselt üle Eesti – 623 8808 (24h) Tallinna Krematoorium
Lahkunu transport ööpäevaringselt üle Eesti – 748 7108 (24h) Tartu Krematoorium